KSÜ Hakkında

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur. Üniversitemizin, Ziraat, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen-Edebiyat, Orman, Mühendislik ve Mimarlık, İlahiyat, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Diş Hekimliği ve Elbistan Teknoloji Fakültesi şeklinde toplam 11 Fakültesi; Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri olmak üzere 3 Enstitüsü, 5 Yüksekokulu ve Kahramanmaraş Merkez ilçe ve diğer ilçelere dağılmış olan toplam 9 Meslek Yüksekokulu, 1 Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesi, Rektörlüğe bağlı 5 Bölüm ve 17 Uygulama Araştırma Merkezi bulunmaktadır. 

Üniversitemizde Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu, Afşin Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 4 adet Yüksekokulumuz eğitim-öğretimini devan ettirmektedir.

Sosyal Bilimler MYO, Teknik Bilimler MYO, Elbistan MYO, Afşin MYO, Göksun MYO, Andırın MYO, Sağlık Hizmetleri MYO, Pazarcık MYO ve Türkoğlu MYO olmak üzere 9 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Üniversitemizde tüm okullarımız kendi binalarında olmak üzere Avşar, Bahçelievler, Karacasu, Elbistan, Afşin, Göksun, Andırın, Pazarcık ve Türkoğlu yerleşkelerinde eğitim öğretimlerini sürdürmektedir.

Üniversitemizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında, 13.815 önlisans, 15.121 lisans, 5.377 lisansüstü olmak üzere toplam 34.313 öğrenci eğitim öğretim görmekte olup 33 farklı ülkeden 1100 yabancı uyruklu öğrenci de öğrenimine devam etmektedir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında üniversitemizin çeşitli akademik birimlerine yaklaşık 8.000'den fazla öğrenci ÖSYM’ce yerleştirilecektir. Bu akademik yılda Fakülte ve Yüksek Okullarımızda yaklaşık 40.000’e yakın öğrenci öğrenimlerini sürdüreceklerdir.

24 saat yaşanılabilir güvenli olan üniversitemiz toplam 5.500 m2’lik yerleşkeye sahiptir. Üniversitemiz öğrencilerine 67.000 kitaplı ve 8400 m2’lik bir alana sahip kütüphanesi, günümüz teknolojisi ile donatılmış modern laboratuarları, ders çalışma alanları, kablosuz internet bağlantıları, açık ve kapalı spor tesisleri, dünya standartlarında futbol sahası ve koşu pisti, çarşıları ve sosyal yaşam alanları ile rahat bir eğitim hayatının kapılarını açmaktadır.