Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Uluslararası Öğrenci

2020-2021 ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KABUL TAKVİMİ YAYINLANMIŞTIR !!! (Sistem Güncellemesi Gerekçesiyle Başvuru Takvimi Değişmiştir)-02.10.2020

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

2020-2021 AKADEMİK YILI ÖNLİSANS – LİSANS YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT İŞLEMLERİ

2020-2021 akademik yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci başvuruları 29 Haziran-12 Temmuz 2020 ile 21 Eylül-04 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıda belirtilen başvuru linkinden online olarak yapılacaktır.

-Kontenjanlar, Harç Miktarları ve diğer bilgiler için; http://internationalstudents.ksu.edu.tr

-Online Başvuru Linkihttp://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_yabanci_login.aspx

 

2020-2021 AKADEMİK YILI ULUSLARARASI   ÖĞRENCİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

 

 

1.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019)

 

1.Online Başvuru Tarihleri           

29 Haziran 2020

12 Temmuz 2020

(Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

1.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

24 Temmuz 2020

1.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri      

24 Ağustos 2020

28 Ağustos 2020

1. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

02 Eylül 2020

1.Yedek Kayıt Tarihleri                           

07 Eylül 2020

11 Eylül 2020

 

2.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020)

 

2.Online Başvuru Tarihleri     

21 Eylül 2020

04 Ekim 2020

(Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

2.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

12 Ekim 2020

2.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri

02 Kasım 2020

06 Kasım 2020

2. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

11 Kasım 2020

2.Yedek Kayıt Tarihleri            

23 Kasım 2020

27 Kasım 2020

* Üniversite yönetiminin Başvuru ve Kayıt tarihlerinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.

--1.Başvuru Dönemi (29 Haziran- 10 Temmuz 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS’19 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS’19 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

--2.Başvuru Dönemi (21 Eylül- 04 Ekim 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 ve İÜYÖS 2020 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

--Üniversitemizde halihazırda kayıtlı bulunan öğrencilerin 1. veya 2. Dönemde başvuruda bulunabilmeleri için mevcut bölümlerinden kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Kaydını sildirmeyen öğrencilerimiz 2020-2021 Yabancı Uyruklu Öğrenci Alımlarında başvuruda bulunamazlar. Kayıt silme işlemlerini bölümlerinin bağlı olduğu Fakülte Öğrenci İşlerinden gerçekleştireceklerdir. Kayıt sildirip başvuruda bulunan ve herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar tekrar eski programlarına dönüş yapamazlar.

--Üniversitemize Azerbaycan'dan başvuruda bulunacak Yabancı Uyruklu Öğrencilerin kabulüne ilişkin değerlendirmede İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İÜYÖS)'nın %40'ı ve Azerbaycan Devlet Sınav Merkezi tarafından yapılan TQDK sınavının %60'ı esas alınacak ve toplamı adayın başvuru puanı olacaktır.

--1. Başvuru döneminde başvuruda bulunup kayıt yaptırmaya hak kazanan ancak kayıt yaptırmayan adaylar 2.başvuru döneminde başvuruda bulunabileceklerdir.

 

 ONLİNE BAŞVURU

Online Başvuru Sistemine Yüklenmesi Gereken Belgeler

 • Vesikalık Fotoğraf (.jpeg formatında olmalıdır.)
 • Pasaport Fotokopisi veya Kimlik Fotokopisi (.pdf formatında olmalıdır.),
 • Lise Denklik Belgesi, (bu belgeye sahip olmayanlar için lise diploması) (.pdf formatında olmalıdır.)
 • Lise Not Durum Belgesi (Transkript)
 • TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için geçerlidir) (Azerbeycan uyruklular lise diploması yerine TQDK sonuç belgelerini yükleyeceklerdir) (.pdf formatında olmalıdır.),
 • 1. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 Sonuç Belgesi, 2. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020 Sonuç Belgesi yüklenecektir. İÜYÖS haricinde diğer üniversitelerin yaptığı YÖS sınavları kabul edilmemektedir.

(İÜYÖS hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

Online Başvuruda Dikkat Edilecek Hususlar

 • 2020-2021 Eğitim Öğretim dönemi için 2.Başvuru ve Kayıt döneminde müracaatta bulunan ve yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 2020-2021 Bahar Yarıyılından itibaren Eğitim ve Öğretimlerine başlayacaklardır. Başvuruda bulunacak adayların bu hususu dikkate almaları önemle rica olunur.
 • Yedek alımlar için yeni bir online başvuru açılmayacaktır. Asil Kayıtlarda boş kalan kontenjanlara belirtilen tarihlerde online başvuruda bulunmuş adaylardan puan sıralaması esas alınarak yerleştirme yapılacaktır. Yedek olarak kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların e-mail adreslerine ‘kabul mektupları’ gönderilecektir.

 • Adaylar güncel kullandıkları e-mail adresleri ile sisteme girip bu adreslerine gelen şifre ile “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ön lisans-Lisans Uluslararası Öğrenci Başvuru, Kabul ve Kayıt Yönergesi doğrultusunda başvuru için gerekli belgeleri sisteme yükleyerek online başvuru yapacaktır. Ofisimizde elden başvuru kabul edilmeyecektir.


 • Adayların, online başvuru sistemi için kullandıkları güncel e-mail adreslerine Üniversitemizden gönderilen e-postaları kontrol etmeleri, mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Başvuru sonuçları ve eğer kabul edilirlerse öğrencilerin kabul mektupları beyan ettikleri güncel e-mail adreslerine gönderilecektir. Kabul mektubu olmayan öğrencilerin kayıtları gerçekleştirilemeyecektir.
 • Tercihlerin değerlendirilmesinde; aynı ülke uyruk kontenjan oranı esas alındığından, ülke bilgisi başvuru sistemine doğru girilmelidir.
 • Elektronik ortamda istenilen bilgilerde ve kayıt esnasında istenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar, tahrifat yapanlar ile ilanda belirtilen şartları taşımayanların kayıtları yapılmayacak olup, bu şekilde aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin de kaydı silinecektir.
 • Adaylar, en fazla on (10) tercih yapabilecektir.
 • Online sistemde başvurulan program sıralaması, tercih sıralamanız sayılacaktır. Tercihlerinizi yaparken; bu hususu göz önünde bulundurmanız, yanlış tercih yapmanızı engelleyecektir.
 • Herhangi bir programa yerleştirilmiş öğrencilere sistem üzerinden Kabul Mektubu gönderilecektir. Bu kabul mektubuyla en yakın Türkiye Büyükelçiliği/Konsolosluğu’ndan “Öğrenci Vizesi” alınmalıdır. Bu vize Türkiye’ye girişte ve kayıt esnasında mutlaka gereklidir. Halihazırda Türkiye’de bulunan adaylar için Öğrenci Vizesi aranmaz. Ancak ikamet sürelerinin geçerli olması gerekmektedir.

 

 

KESİN KAYIT

Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt tarihlerinde şahsen veya (yalnızca 2020-2021 Kayıt dönemine özgü olmak üzere) noter vekili aracılığıyla kayıtlarını gerçekleştirebileceklerdir. Kaydını yaptırmayanlar ve işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecektir.

Kesin Kayıt İçin İstenilen Belgeler

 • Eğitim dili Türkçe veya Türkçe-İngilizce olan bölümler için TÖMER’in veya Yunus Emre Enstitüsü’nün ilgili sınavlarından en az (Türkçe) B2 dil düzeyine ulaştığını gösteren belgenin aslı (varsa),
 • Lise diplomasının bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,
 • Lise diplomasının ülkemizdeki liselerden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren T.C. Milli Eğitim Bakanlığından ya da bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliğinden alınacak “Denklik Belgesi’nin aslı,
 • Not Durum Belgesinin (Transkript) bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,
 • Pasaportun/Kimlik Kartı fotokopisi ve incelendikten sonra iade edilmek üzere aslı,
 • Öğrenim Vizesi,
 • 4 adet fotoğraf (fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalı),
 • Dönem harcının yatırıldığına dair makbuz. Kayıt esnasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı binası içerisinde yer alan veznede elden yatırılacaktır.

Harç bilgileri için tıklayınız.

 • İÜYÖS sonuç belgesi (varsa)
 • TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için ayrıca geçerlidir) (varsa)

 

Kesin Kayıtlarda Dikkat Edilecek Hususlar;

 • Covid19 çerçevesinde alınan sağlık tedbirleri gerekçesiyle; kayıt tarihlerinden önce Uluslararası Öğrenci ofisinde başvuru ve kayıt ile ilgili yüz yüze görüşme yapılmayacaktır.
 • Denklik belgesi kaydı takip eden en geç 1(bir) ay içerisinde Uluslararası öğrenci ofisine ibraz edilmek zorundadır. Aksi takdirde kayıt yaptıran öğrencinin kaydı otomatik olarak silinir.
 • Covid19 çerçevesinde; kayıt döneminde şahsen gelemeyen öğrenciler 2020-2021 yılına mahsus olmak üzere resmi vekaletname ile kayıt yaptırabilecektir. Kayda gelemeyen öğrencilerin gerekçelerini belgelemeleri gerekmektedir.
 • B2 düzeyinde TÖMER belgesi olmayan öğrencilerden 2(iki) yıl içerisinde B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesi almaları beklenir. Öğrenciler Türkçe kursuna üniversitemizde yer alan TÖMER merkezinde veya yurtiçinde yer alan TÖMER merkezlerinde devam edebilirler. Kayıt tarihinden itibaren 2 (iki) yıl içerisinde söz konusu B2 Türkçe Yeterlilik Belgesini Ofisimize ibraz etmeyen öğrencilerin kayıtları otomatik olarak silinir.
 • İkamet ile ilgili kayıt esnasında öğrenciye gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

2020-2021 AKADEMİK YILI ÖNLİSANS – LİSANS YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT İŞLEMLERİ

2020-2021 akademik yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci başvuruları 29 Haziran-12 Temmuz 2020 ile 21 Eylül-04 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıda belirtilen başvuru linkinden online olarak yapılacaktır.

-Kontenjanlar, Harç Miktarları ve diğer bilgiler için; http://internationalstudents.ksu.edu.tr

-Online Başvuru Linkihttp://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_yabanci_login.aspx

 

2020-2021 AKADEMİK YILI ULUSLARARASI   ÖĞRENCİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

 

 

1.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019)

 

1.Online Başvuru Tarihleri           

29 Haziran 2020

12 Temmuz 2020

(Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

1.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

24 Temmuz 2020

1.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri      

24 Ağustos 2020

28 Ağustos 2020

1. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

02 Eylül 2020

1.Yedek Kayıt Tarihleri                           

07 Eylül 2020

11 Eylül 2020

 

2.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020)

 

2.Online Başvuru Tarihleri     

21 Eylül 2020

04 Ekim 2020

(Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

2.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

12 Ekim 2020

2.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri

02 Kasım 2020

06 Kasım 2020

2. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

11 Kasım 2020

2.Yedek Kayıt Tarihleri            

23 Kasım 2020

27 Kasım 2020

* Üniversite yönetiminin Başvuru ve Kayıt tarihlerinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.

--1.Başvuru Dönemi (29 Haziran- 10 Temmuz 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS’19 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS’19 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

--2.Başvuru Dönemi (21 Eylül- 04 Ekim 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 ve İÜYÖS 2020 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

 

 

--Üniversitemizde halihazırda kayıtlı bulunan öğrencilerin 1. veya 2. Dönemde başvuruda bulunabilmeleri için mevcut bölümlerinden kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Kaydını sildirmeyen öğrencilerimiz 2020-2021 Yabancı Uyruklu Öğrenci Alımlarında başvuruda bulunamazlar. Kayıt silme işlemlerini bölümlerinin bağlı olduğu Fakülte Öğrenci İşlerinden gerçekleştireceklerdir. Kayıt sildirip başvuruda bulunan ve herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar tekrar eski programlarına dönüş yapamazlar.

--Üniversitemize Azerbaycan'dan başvuruda bulunacak Yabancı Uyruklu Öğrencilerin kabulüne ilişkin değerlendirmede İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İÜYÖS)'nın %40'ı ve Azerbaycan Devlet Sınav Merkezi tarafından yapılan TQDK sınavının %60'ı esas alınacak ve toplamı adayın başvuru puanı olacaktır.

--1. Başvuru döneminde başvuruda bulunup kayıt yaptırmaya hak kazanan ancak kayıt yaptırmayan adaylar 2.başvuru döneminde başvuruda bulunabileceklerdir.

 

 ONLİNE BAŞVURU

Online Başvuru Sistemine Yüklenmesi Gereken Belgeler

 • Vesikalık Fotoğraf (.jpeg formatında olmalıdır.)
 • Pasaport Fotokopisi veya Kimlik Fotokopisi (.pdf formatında olmalıdır.),
 • Lise Denklik Belgesi, (bu belgeye sahip olmayanlar için lise diploması) (.pdf formatında olmalıdır.)
 • Lise Not Durum Belgesi (Transkript)
 • TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için geçerlidir) (Azerbeycan uyruklular lise diploması yerine TQDK sonuç belgelerini yükleyeceklerdir) (.pdf formatında olmalıdır.),
 • 1. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 Sonuç Belgesi, 2. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020 Sonuç Belgesi yüklenecektir. İÜYÖS haricinde diğer üniversitelerin yaptığı YÖS sınavları kabul edilmemektedir.

(İÜYÖS hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

Online Başvuruda Dikkat Edilecek Hususlar

 • 2020-2021 Eğitim Öğretim dönemi için 2.Başvuru ve Kayıt döneminde müracaatta bulunan ve yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 2020-2021 Bahar Yarıyılından itibaren Eğitim ve Öğretimlerine başlayacaklardır. Başvuruda bulunacak adayların bu hususu dikkate almaları önemle rica olunur.

 • Yedek alımlar için yeni bir online başvuru açılmayacaktır. Asil Kayıtlarda boş kalan kontenjanlara belirtilen tarihlerde online başvuruda bulunmuş adaylardan puan sıralaması esas alınarak yerleştirme yapılacaktır. Yedek olarak kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların e-mail adreslerine ‘kabul mektupları’ gönderilecektir.

 • Adaylar güncel kullandıkları e-mail adresleri ile sisteme girip bu adreslerine gelen şifre ile “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ön lisans-Lisans Uluslararası Öğrenci Başvuru, Kabul ve Kayıt Yönergesi doğrultusunda başvuru için gerekli belgeleri sisteme yükleyerek online başvuru yapacaktır. Ofisimizde elden başvuru kabul edilmeyecektir. • Adayların, online başvuru sistemi için kullandıkları güncel e-mail adreslerine Üniversitemizden gönderilen e-postaları kontrol etmeleri, mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Başvuru sonuçları ve eğer kabul edilirlerse öğrencilerin kabul mektupları beyan ettikleri güncel e-mail adreslerine gönderilecektir. Kabul mektubu olmayan öğrencilerin kayıtları gerçekleştirilemeyecektir. • Tercihlerin değerlendirilmesinde; aynı ülke uyruk kontenjan oranı esas alındığından, ülke bilgisi başvuru sistemine doğru girilmelidir. • Elektronik ortamda istenilen bilgilerde ve kayıt esnasında istenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar, tahrifat yapanlar ile ilanda belirtilen şartları taşımayanların kayıtları yapılmayacak olup, bu şekilde aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin de kaydı silinecektir.

 • Adaylar, en fazla on (10) tercih yapabilecektir. • Online sistemde başvurulan program sıralaması, tercih sıralamanız sayılacaktır. Tercihlerinizi yaparken; bu hususu göz önünde bulundurmanız, yanlış tercih yapmanızı engelleyecektir.

 • Herhangi bir programa yerleştirilmiş öğrencilere sistem üzerinden Kabul Mektubu gönderilecektir. Bu kabul mektubuyla en yakın Türkiye Büyükelçiliği/Konsolosluğu’ndan “Öğrenci Vizesi” alınmalıdır. Bu vize Türkiye’ye girişte ve kayıt esnasında mutlaka gereklidir. Halihazırda Türkiye’de bulunan adaylar için Öğrenci Vizesi aranmaz. Ancak ikamet sürelerinin geçerli olması gerekmektedir.

 

 

KESİN KAYIT

Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt tarihlerinde şahsen veya (yalnızca 2020-2021 Kayıt dönemine özgü olmak üzere) noter vekili aracılığıyla kayıtlarını gerçekleştirebileceklerdir. Kaydını yaptırmayanlar ve işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecektir.

Kesin Kayıt İçin İstenilen Belgeler

 • Eğitim dili Türkçe veya Türkçe-İngilizce olan bölümler için TÖMER’in veya Yunus Emre Enstitüsü’nün ilgili sınavlarından en az (Türkçe) B2 dil düzeyine ulaştığını gösteren belgenin aslı (varsa),
 • Lise diplomasının bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,
 • Lise diplomasının ülkemizdeki liselerden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren T.C. Milli Eğitim Bakanlığından ya da bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliğinden alınacak “Denklik Belgesi’nin aslı,
 • Not Durum Belgesinin (Transkript) bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,
 • Pasaportun/Kimlik Kartı fotokopisi ve incelendikten sonra iade edilmek üzere aslı,
 • Öğrenim Vizesi, • 4 adet fotoğraf (fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalı),
 • Dönem harcının yatırıldığına dair makbuz. Kayıt esnasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı binası içerisinde yer alan veznede elden yatırılacaktır.

Harç bilgileri için tıklayınız.

 • İÜYÖS sonuç belgesi (varsa)
 • TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için ayrıca geçerlidir) (varsa)

 

Kesin Kayıtlarda Dikkat Edilecek Hususlar;

 • Covid19 çerçevesinde alınan sağlık tedbirleri gerekçesiyle; kayıt tarihlerinden önce Uluslararası Öğrenci ofisinde başvuru ve kayıt ile ilgili yüz yüze görüşme yapılmayacaktır.
 • Denklik belgesi kaydı takip eden en geç 1(bir) ay içerisinde Uluslararası öğrenci ofisine ibraz edilmek zorundadır. Aksi takdirde kayıt yaptıran öğrencinin kaydı otomatik olarak silinir.
 • Covid19 çerçevesinde; kayıt döneminde şahsen gelemeyen öğrenciler 2020-2021 yılına mahsus olmak üzere resmi vekaletname ile kayıt yaptırabilecektir. Kayda gelemeyen öğrencilerin gerekçelerini belgelemeleri gerekmektedir.
 • B2 düzeyinde TÖMER belgesi olmayan öğrencilerden 2(iki) yıl içerisinde B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesi almaları beklenir. Öğrenciler Türkçe kursuna üniversitemizde yer alan TÖMER merkezinde veya yurtiçinde yer alan TÖMER merkezlerinde devam edebilirler. Kayıt tarihinden itibaren 2 (iki) yıl içerisinde söz konusu B2 Türkçe Yeterlilik Belgesini Ofisimize ibraz etmeyen öğrencilerin kayıtları otomatik olarak silinir.
 • İkamet ile ilgili kayıt esnasında öğrenciye gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

  2020-2021 AKADEMİK YILI ÖNLİSANS – LİSANS YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT İŞLEMLERİ

  2020-2021 akademik yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci başvuruları 29 Haziran-12 Temmuz 2020 ile 21 Eylül-04 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıda belirtilen başvuru linkinden online olarak yapılacaktır.

  -Kontenjanlar, Harç Miktarları ve diğer bilgiler için; http://internationalstudents.ksu.edu.tr

  -Online Başvuru Linkihttp://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_yabanci_login.aspx

   

  2020-2021 AKADEMİK YILI ULUSLARARASI   ÖĞRENCİ BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

   

   

  1.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019)

   

  1.Online Başvuru Tarihleri           

  29 Haziran 2020

  12 Temmuz 2020

  (Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

  1.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

  24 Temmuz 2020

  1.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri      

  24 Ağustos 2020

  28 Ağustos 2020

  1. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

  02 Eylül 2020

  1.Yedek Kayıt Tarihleri                           

  07 Eylül 2020

  11 Eylül 2020

   

  2.Online Başvuru ve Kayıt Tarihleri (İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020)

   

  2.Online Başvuru Tarihleri     

  21 Eylül 2020

  04 Ekim 2020

  (Türkiye saati ile 17:00’da sona erecektir.)

  2.Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

  12 Ekim 2020

  2.Üniversiteye Kesin Kayıt Tarihleri

  02 Kasım 2020

  06 Kasım 2020

  2. Yedek Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

  11 Kasım 2020

  2.Yedek Kayıt Tarihleri            

  23 Kasım 2020

  27 Kasım 2020

  * Üniversite yönetiminin Başvuru ve Kayıt tarihlerinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.

  --1.Başvuru Dönemi (29 Haziran- 10 Temmuz 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS’19 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS’19 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

  --2.Başvuru Dönemi (21 Eylül- 04 Ekim 2020): İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan İÜYÖS 2019 ve İÜYÖS 2020 sınavı sonuçları geçerli kabul edilecektir. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 sonucunun %40’ı ve lise diploma puanın %60’ı başvuru puanını oluşturacaktır. İÜYÖS 2019 ve/veya İÜYÖS’20 puanı bulunmayan adayların sınav puanı 0 kabul edilir. 40 puanın altındaki İÜYÖS puanları da 0 (sıfır) kabul edilir.

   

   

  --Üniversitemizde halihazırda kayıtlı bulunan öğrencilerin 1. veya 2. Dönemde başvuruda bulunabilmeleri için mevcut bölümlerinden kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Kaydını sildirmeyen öğrencilerimiz 2020-2021 Yabancı Uyruklu Öğrenci Alımlarında başvuruda bulunamazlar. Kayıt silme işlemlerini bölümlerinin bağlı olduğu Fakülte Öğrenci İşlerinden gerçekleştireceklerdir. Kayıt sildirip başvuruda bulunan ve herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar tekrar eski programlarına dönüş yapamazlar.

  --Üniversitemize Azerbaycan'dan başvuruda bulunacak Yabancı Uyruklu Öğrencilerin kabulüne ilişkin değerlendirmede İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İÜYÖS)'nın %40'ı ve Azerbaycan Devlet Sınav Merkezi tarafından yapılan TQDK sınavının %60'ı esas alınacak ve toplamı adayın başvuru puanı olacaktır.

  --1. Başvuru döneminde başvuruda bulunup kayıt yaptırmaya hak kazanan ancak kayıt yaptırmayan adaylar 2.başvuru döneminde başvuruda bulunabileceklerdir.

   

   ONLİNE BAŞVURU

  Online Başvuru Sistemine Yüklenmesi Gereken Belgeler

  ·      Vesikalık Fotoğraf (.jpeg formatında olmalıdır.)

  ·      Pasaport Fotokopisi veya Kimlik Fotokopisi (.pdf formatında olmalıdır.),

  ·      Lise Denklik Belgesi, (bu belgeye sahip olmayanlar için lise diploması) (.pdf formatında olmalıdır.)

  ·      Lise Not Durum Belgesi (Transkript)

  ·      TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için geçerlidir) (Azerbeycan uyruklular lise diploması yerine TQDK sonuç belgelerini yükleyeceklerdir) (.pdf formatında olmalıdır.),

  ·      1. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 Sonuç Belgesi, 2. Başvuru ve Kayıt süreci için İÜYÖS 2019 veya İÜYÖS 2020 Sonuç Belgesi yüklenecektir. İÜYÖS haricinde diğer üniversitelerin yaptığı YÖS sınavları kabul edilmemektedir.

  (İÜYÖS hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

  Online Başvuruda Dikkat Edilecek Hususlar

  · 2020-2021 Eğitim Öğretim dönemi için 2.Başvuru ve Kayıt döneminde müracaatta bulunan ve yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 2020-2021 Bahar Yarıyılından itibaren Eğitim ve Öğretimlerine başlayacaklardır. Başvuruda bulunacak adayların bu hususu dikkate almaları önemle rica olunur.

   

  · Yedek alımlar için yeni bir online başvuru açılmayacaktır. Asil Kayıtlarda boş kalan kontenjanlara belirtilen tarihlerde online başvuruda bulunmuş adaylardan puan sıralaması esas alınarak yerleştirme yapılacaktır. Yedek olarak kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların e-mail adreslerine ‘kabul mektupları’ gönderilecektir.

   

  · Adaylar güncel kullandıkları e-mail adresleri ile sisteme girip bu adreslerine gelen şifre ile “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ön lisans-Lisans Uluslararası Öğrenci Başvuru, Kabul ve Kayıt Yönergesi doğrultusunda başvuru için gerekli belgeleri sisteme yükleyerek online başvuru yapacaktır. Ofisimizde elden başvuru kabul edilmeyecektir.

   

   

   

   

  · Adayların, online başvuru sistemi için kullandıkları güncel e-mail adreslerine Üniversitemizden gönderilen e-postaları kontrol etmeleri, mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Başvuru sonuçları ve eğer kabul edilirlerse öğrencilerin kabul mektupları beyan ettikleri güncel e-mail adreslerine gönderilecektir. Kabul mektubu olmayan öğrencilerin kayıtları gerçekleştirilemeyecektir.

   

   

  · Tercihlerin değerlendirilmesinde; aynı ülke uyruk kontenjan oranı esas alındığından, ülke bilgisi başvuru sistemine doğru girilmelidir.

   

   

  · Elektronik ortamda istenilen bilgilerde ve kayıt esnasında istenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar, tahrifat yapanlar ile ilanda belirtilen şartları taşımayanların kayıtları yapılmayacak olup, bu şekilde aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin de kaydı silinecektir.

   

  ·  Adaylar, en fazla on (10) tercih yapabilecektir.

   

   

  ·  Online sistemde başvurulan program sıralaması, tercih sıralamanız sayılacaktır. Tercihlerinizi yaparken; bu hususu göz önünde bulundurmanız, yanlış tercih yapmanızı engelleyecektir.

   

  ·  Herhangi bir programa yerleştirilmiş öğrencilere sistem üzerinden Kabul Mektubu gönderilecektir. Bu kabul mektubuyla en yakın Türkiye Büyükelçiliği/Konsolosluğu’ndan “Öğrenci Vizesi” alınmalıdır. Bu vize Türkiye’ye girişte ve kayıt esnasında mutlaka gereklidir.  Halihazırda Türkiye’de bulunan adaylar için Öğrenci Vizesi aranmaz. Ancak ikamet sürelerinin geçerli olması gerekmektedir.

   

   

  KESİN KAYIT

  Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt tarihlerinde şahsen veya (yalnızca 2020-2021 Kayıt dönemine özgü olmak üzere) noter vekili aracılığıyla kayıtlarını gerçekleştirebileceklerdir. Kaydını yaptırmayanlar ve işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecektir.

  Kesin Kayıt İçin İstenilen Belgeler

  ·         Eğitim dili Türkçe veya Türkçe-İngilizce olan bölümler için TÖMER’in veya Yunus Emre Enstitüsü’nün ilgili sınavlarından en az (Türkçe) B2 dil düzeyine ulaştığını gösteren belgenin aslı (varsa),

  ·         Lise diplomasının bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,

  ·         Lise diplomasının ülkemizdeki liselerden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren T.C. Milli Eğitim Bakanlığından ya da bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliğinden alınacak “Denklik Belgesi’nin aslı,

  ·         Not Durum Belgesinin (Transkript) bulunduğu ülkedeki T.C. Temsilciliği tarafından onaylanmış tercümesi ve aslı,

  ·         Pasaportun/Kimlik Kartı fotokopisi ve incelendikten sonra iade edilmek üzere aslı,

  ·         Öğrenim Vizesi,

   

   

  ·         4 adet fotoğraf (fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalı),

  ·         Dönem harcının yatırıldığına dair makbuz. Kayıt esnasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı binası içerisinde yer alan veznede elden yatırılacaktır.

  Harç bilgileri için tıklayınız.

  ·         İÜYÖS sonuç belgesi (varsa)

  ·         TQDK Sonuç Belgesi (Azerbaycan uyruklu öğrenciler için ayrıca geçerlidir) (varsa)

   

  Kesin Kayıtlarda Dikkat Edilecek Hususlar;

  ·         Covid19 çerçevesinde alınan sağlık tedbirleri gerekçesiyle; kayıt tarihlerinden önce Uluslararası Öğrenci ofisinde başvuru ve kayıt ile ilgili yüz yüze görüşme yapılmayacaktır.

  ·         Denklik belgesi kaydı takip eden en geç 1(bir) ay içerisinde Uluslararası öğrenci ofisine ibraz edilmek zorundadır. Aksi takdirde kayıt yaptıran öğrencinin kaydı otomatik olarak silinir.

  ·         Covid19 çerçevesinde; kayıt döneminde şahsen gelemeyen öğrenciler 2020-2021 yılına mahsus olmak üzere resmi vekaletname ile kayıt yaptırabilecektir. Kayda gelemeyen öğrencilerin gerekçelerini belgelemeleri gerekmektedir.

  ·         B2 düzeyinde TÖMER belgesi olmayan öğrencilerden 2(iki) yıl içerisinde B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesi almaları beklenir. Öğrenciler Türkçe kursuna üniversitemizde yer alan TÖMER merkezinde veya yurtiçinde yer alan TÖMER merkezlerinde devam edebilirler. Kayıt tarihinden itibaren 2 (iki) yıl içerisinde söz konusu B2 Türkçe Yeterlilik Belgesini Ofisimize ibraz etmeyen öğrencilerin kayıtları otomatik olarak silinir.

  ·         İkamet ile ilgili kayıt esnasında öğrenciye gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

تقويم المفاضلة و التسجيل للطالب الدوليين للعام األكاديمي ٢٠٢٠ – ٢